Staff

Teaching Staff

Name Subject Other Responsibilities
Ms Ball Art / RE  
Mr Blanchard Design Technology / RE Subject Leader Design Technology
Mrs A Brown Modern Foreign Languages (MFL) Subject Leader MFL
Mrs T Brown Modern Hebrew  
Miss Chapman Food Technology  
Miss Charity  History  
Miss Coghlan Geography Subject Leader Geography
Dr Dale Chemistry

Assistant Headteacher

Pupil Progress/Welfare (6th form)

Miss Epstein French / Humanities  
Miss Paul Modern Foreign Languages / RE  
Mr Grace Chemistry Subject Leader Chemistry
Mrs A Harper Art Subject Leader Art and Technology
Miss S Harper History/RE Subject Leader History
Miss J Ward Modern Foreign Languages  
Mr Ho ICT/Computing Pupil Progress Leader Year 7
Ms Hodson Girls' PE/ICT

Subject Leader PE

Pupil Progress Leader Year 10 & 11

Mr Holroyd Music

Subject Leader Music

Mr A Jones PE

Assistant Pupil Progress Leader Year 8 & 9

Mr J Miller Mathematics

Assistant Subject Leader Mathematics

Mrs J Jones ICT / Business Studies

WRL & CIAG Co-ordinator

Mr S Jones Mathematics / Psychology  
Miss Kelly Science  Pupil Progress Leader Y8/9
Mr Lacey ICT / Business Studies

Assistant Headteacher

Director of Learning Creative & Applied

Mrs Lingwood English

Subject Leader English

Mrs Livingstone Business Studies/Economics

Subject Leader Business Studies

Assistant Pupil Progress Leader 6th Form

Mr C Horsefield ICT/Computing  
Miss McDonald Mathematics Subject Leader Mathematics
Mr J Povlotski Geography  
Mr W King Mathematics / Science  
Mrs C Webb English  
Miss Needham Music / RE Subject Leader Religious Education
Ms O'Halloran Biology

Assistant Headteacher

Pupil Progress Welfare

Rabbi Pereira Jewish Studies

Subject Leader Jewish Studies

Mr Roberts English  
Mrs Robinson Mathematics  
Mr Sharp Biology Subject Leader Biology
Mrs O Wright   Deputy Headteacher
Mrs Stopforth   SENCO / Alternative curriculum
Mr Sutton   Headteacher
Mrs C Blade Mathematics/Science  
Mr Walkden Physics  
Mr Walton Physics

Assistant Headteacher

Director of Learning Maths and Science

Mr Watson Modern Foreign Languages / RE  
Mr Wilson English  

 Support Staff

Name Role
Mrs Suzanne Loyden Business Manager
Mrs Jean McMeakin Office Manager / Headteacher's PA / Clerk to the Governors
Mrs Elaine Riley Administrative Officer
Miss Nicole Forster Administrative Officer
Mr Ian McKune Finance Manager
Miss Julie Hankin Financial Administrator
Miss Lisa McCoy Financial Administrator
Miss Sarah Gerrard Apprentice Financial Adminstrator
Mrs Isabella Lundberg Receptionist / Administration Officer
Miss Annie Reilly Administration Officer / Receptionist
Mrs Barbara Westwood Exams Officer/Cover Manager
Mr Andrew Muir Data Officer
Mr Steve Dawson IT Manager
Mr Abhishek Singh Apprentice IT Technician
Mr Stephen Hough Senior Laboratory Technician
Mrs Laura Porter Laboratory Technician
Mr Richard Ashby Design Technology Technician
Mr Philip Parsons Facilities Manager
Mr Stephen Rawlings Caretaker/Technology Technician
Mr Keith Thomas Caretaker / Pool
Mrs Mandy Reilly Swimming Instructor
Mr Paul Brady Cover Supervisor / Teaching Assistant / Assistant Pupil Progress Leader Year 10 & 11
Mrs Irene Campbell Cover Supervisor
Miss Jackie Rowan Reprographics / General Assistant
Mrs Sandra Zeverona Reprographics / General Assistant
Mr David Dears Learning Support Assistant
Mrs Jackie McMullen Learning Support Assistant
Miss Sheila Malone Learning Support Assistant
Mrs Kathryn Ritson Learning Support Assistant
Frau Elkie Zinsmeister Teaching Support
Mr Valentine Aubee Cover Supervisor / Teaching Assistant